26 Kasım 2023 Pazar

"AI" ve Neler Oluyor?

 

2023, dünya tarihine büyük olasılıkla AI (Artificial Intelligence) yani yapay zekanın kabuklarını kırarak insan hayatına direk olarak girmeye başladığı yıl olarak geçecek. 


Bu kilometre taşının şüphesiz ilk ve hatta en güçlü oyuncusu OpenAI oldu. Şirket, 2015 yılında San Francisco’da aralarında Sam Altman ve Elon Musk’ın da bulunduğu bir grup tarafından $ 1Milyar bağış yatırımı ile kurulmuş. Elon Musk daha sonra 2018 yılında yönetim kurulundan ayrılmış, sadece bağışçı olarak kalmış. 

OpenAI ilk dönemlerde metin tabanlı istemler (text based prompts) yazıldığında tarif edilen görseli saniyeler içinde yapay zeka yardımı ile üreterek dikkat çekti. Ardından artık herkesin bildiği ve kullandığı yapacağınız bir iki cümlelik bir tarifle program bile yazabilen ChatGPT modülü geldi.

Bununla birlikte birçok geliştirici yapay zeka ile ilgili benzer uygulamaları hızla piyasaya sürdüler. 

Yapay zekanın geleceği, etik yönleri, kötüye kullanım konusundaki büyük hazırlıksızlıklar ve saire derken OpenAI yönetim kurulu CEO Sam Altman’ı paldır küldür kovdu. Kimi duyumlara göre Altman'ın şirketten kovulmasından önce, şirkette çalışan araştırmacılardan bazıları yönetim kuruluna bir mektup yazarak insanlığı tehdit edebilecek güçlü bir yapay zeka keşfi konusunda onları uyardı. Bu keşfin Q* adlı proje kapsamında yapıldığı söylendi.  

Ne olup bittiğini anlayamadan Microsoft devreye girdi ve Altman’ı kadrosuna katmak üzere olduğunu duyurdu. Aradan bir iki gün geçtikten sonra ise Altman yeniden OpenAI CEO’luk görevine döndü. Üstelik yenilenmiş bir yönetim kurulu ve Microsoft’un muazzam desteğiyle birlikte.

Anlaşılan o ki, yapay zeka aleminde çok acaip şeyler oluyor. İyi mi, kötü mü onu sanırım çok fazla beklemeden göreceğiz.   Hiç yorum yok:

Yorum Gönder