6 Eylül 2014 Cumartesi

Kentli kime denir?

( Medya Günlüğü'nde 1.9.2014 tarihinde yayınlanan yazım... )

Telefonla yemek siparişi verirken “Lütfen sıcak gelsin, bakın yoksa geri gönderirim!” diye babalanan, trafik sohbetinde de yemek taşıyan moto-kuryeler hakkında “Sürekli sağında solunda bitiyorlar, deli gibi motor kullanıyorlar, kaza sebebi bunlar kardeşim” şikayetinde bulunan kişiye “kentli” denir.

* * *

Çalışma yaşamının onuncu yılından sonra emekliliğinde yerleşeceği küçük sahil kasabasını hayal eden, ancak yıllık izinlerinde gittiği o kasabada ilk hafta sonu muhabbet sofrasında “Şimdi İstanbul’da olmak vardı anasını satıym!” şarkısını alkolün de etkisi ile yarı ağlar yarı böğürür şekilde söyleyen kişiye “kentli” denir.

* * *

Evine bir hevesle ‘pet shop’tan hayvan aldıktan bir süre sonra sıkılıp sokağa atan ve site yönetiminden kapılara “Lütfen sitemiz etrafındaki hayvanlara yiyecek vermeyiniz. Rahatsız olan komşularımız var” şeklindeki ucube yazının asılmasını isteyen kişiye “kentli” denir.

* * *

Plaza çıkışında bölümün havalı hanımlarına yarı beline kadar eğilerek yol verdikten sonra trafikteki yol verme tartışmasında ülkenin küfür literatürüne en seçkin katkılarda bulunan, hatta bununla yetinmeyip beyzbol sopası marifetiyle Amerikan kültürünü de işin içine katan kişiye “işe kendi aracı ile gidip gelen erkek kentli” denir.

* * *

Kızartma yağını lavaboya dökme gerekçesini, çevre koruma derneğinin toplantısına yetişmek için acelesi olduğu şeklinde açıklayan kişiye “kentli” denir.

* * *

Öğleyin iş yemeğinde lüks restoranın adı zor telaffuz edilen yemeklerini tarifine varıncaya kadar ballandıra ballandıra anlatırken aslında akşam evde kendisini bekleyen karnıyarık ve cacığı hayal eden kişiye “kentli” denir.

* * *

Hiç izlemediği halde TV dizilerinin konu ve karakterlerini ezbere bilen, sürekli izlediği halde belgesel kanallarının dijital platformdaki yerini hep karıştıran kişiye “kentli” denir.

* * *

Yaşadığı yerin tüm güzelliklerini dinlediği Japonlara içten içe sinire kesen kişiye “kentli” denir.

* * *

Spor salonunun bir saatlik kullanımına (sadece üyelik sonrası hevesle gidilen ilk gün) 3.000 TL ödeyen kişiye “kentli” denir.

* * *

Rezidansının havuzunda toz zerresi görünce yönetime arıza çıkaran, ancak denize girdiğinde tüm bio-organik aktivitelerde bulunan kişiye “kentli” denir.

* * *

Son olarak, yukarıdaki başarı hikayelerini aslında hayatları tüm renklerden çok ‘gri’ ile dolu olduğu için gerçekleştiren kişilere “kentli” denir.


Şarkılar ve kahkaha hayatınızda hep olsun, kaldı ki bu sizin elinizde. Sinir bozucu şeyler isteseniz de etrafınızdan eksilmiyor çünkü...


Yolcu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder